אַסְטְרִיד לִינְדְגֶרְן

(2002-1907)

אסטריד לינדגרן היתה סופרת ילדים שבדית. רבים מספריה מבוססים על משפחתה ועל חוויות ילדותה בחווה קטנה בכפר. ספרה המפורסם ביותר, שתורגם לעברית תחילה בשם "גִילְגִי" ואחר כך בשם "בּילבּי בת-גרב", נכתב עבור בִּתה קארין כשהייתה חולה ורתוקה למיטתה.  

אסטריד מספרת שהייתה ילדה עליזה ושובבה מאוד. יותר מכול אהבה לשוטט בחווה שבה גדלה ולגלות אוצרות: מטבע עתיק, ביצת ציפור או עצם מאובנת. בילדותה נדרה נדר שלא תהיה סופרת, אך לא כך התפתחו הדברים... כשנשאלה מדוע אינה כותבת גם למבוגרים, ענתה אסטריד: "אנשים רבים מציגים לי את השאלה הזאת, כאילו הגיע הזמן שאתחיל לכתוב סוף סוף משהו רציני יותר. האמת היא שאינני רוצה כלל לכתוב למבוגרים. רצוני לכתוב לקוראים המסוגלים לברוא פלאים, וכולנו יודעים כי זה מה שילדים עושים כשהם קוראים."

ספריה הרבים תורגמו ליותר משבעים שפות וזכו להצלחה ברחבי העולם. ב 1958-זכתה בפרס אנדרסן לספרות ילדים ונוער. רבים מספריה עובדו למחזות, סרטים וסדרות טלוויזיה. לאחר מותה ב-2002 הכריזה ממשלת שבדיה על כינון פרס אסטריד לינדגרן לספרות ילדים ונוער. מדי שנה מוענק לזוכה בפרס זה סך של חמישה מיליון קרונות שבדיות. 

סוג תצוגה
מיין לפי
מציג יצירות בעמוד